Ulubiony jabłecznik sypany Agaty

Wiem, że ten jabłecznikowy przepis jest bardzo znany. Długo go nie robiłam. Ale teraz … prawie co tydzień: to ulubione ciasto Agaty! Na całe szczęście to bardzo prosty sposób na pyszne ciasto 🙂

1,2 kilograma jabłek dokładnie myję i razem ze skórką ścieram na dużych oczkach tarki. To największa i najcięższa cześć przygotowań. Dodaję 2 łyżeczki cynamonu i mieszam z grubsza.

Do osobnej dużej miski trzeba wsypać: 1 szklankę kaszy manny, 1 szklankę mąki i 1 szklankę cukru. Często cześć cukru zastępuję mąka i kaszką. Na koniec szczypta soli i 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia. Wymieszać dokładnie.

Teraz tylko sypiemy! Na blaszkę okrągłą wyłożoną pergaminem wsypuję i wygładzam 1 szklankę mieszanki suchej. Na to warstwa jabłek (pół porcji) i ponownie szklanka mieszanki suchej. Teraz reszta jabłek i na koniec 3cia szklanka składników suchych. Na górze układam plasterki 70-100 gramów masła. Do na grzanego piekarnika w temperaturze 180 stopni na 40-45 minut. Jest naprawdę PRZEPYSZNE! Znika często jeszcze ciepłe!